Верстат для проведення заточки ланцюгів бензопил

Купівля верстата для заточування ланцюгів бензопил стає необхідністю при постійній експлуатації інструменту, коли проведення заточування пиляльного ланцюга за допомогою напилка стає технічно складним і займає велику кількість часу. Використання верстата дозволить заощадити час і сили, продовжити термін служби пили, поліпшити якість роботи.

Плюси і мінуси верстата для заточування

Заточний верстат має кілька суттєвих переваг, які говорять про доцільність його використання:

 • за допомогою верстата можна набагато легше і швидше відновити робочий стан ланцюга і дотримати необхідні кути заточування робочих поверхонь пильних елементів конструкції;
 • пристрій дозволяє заточувати не тільки кромку пив незалежно від моделі і виду, а й інші гострі металеві інструменти, дає можливість поправити фрези, різці та свердла;
 • заточний верстат для ланцюгів бензопил – компактне, легке і зручне пристрій, але при цьому має високу продуктивність. Якість і швидкість роботи верстата набагато перевищують відповідні показники ручного напилка;
 • верстат для заточування усуває необхідність відносити ланцюг або інструменти в спеціалізовані служби на ремонт. Використовувати тупі ланцюга і відкладати їх відновлення на невизначений термін не рекомендується: це може привести до небажаних наслідків. Але маючи спеціальний інструмент, в цьому немає необхідності: ланцюг можна відразу ж поправити;
 • верстат дозволяє точити ланцюг рівномірно по всій довжині полотна. Завдяки механізму фіксації і регулюванню кута зуби ланцюга виходять рівними, однієї висоти. Це добре вплине на ефективність і якість роботи бензопили.

Мінуси у загострювальної верстата теж є, хоча їх поява пояснюється дефектами при виробництві або неправильною експлуатацією:

 • велике навантаження на двигун приводить до перегріву деталі і прискоренню виходу з ладу;
 • може збільшитися споживання енергії і, відповідно, плата за електрику;
 • при неправильній експлуатації верстата вібрації пили збільшуються, внаслідок чого знижується точність роботи і її якість, з’являється шлюб.

Серйозні недоліки інструменту, перераховані вище, можуть проявитися в процесі використання інструменту. Однак дотримання правил експлуатації спецобладнання дозволяє знизити ризик виходу з ладу пристрою.

Нерідко виникає питання, в яких випадках варто купувати верстат, а коли достатньо звичайного напилка.

 1. При професійної видобутку і обробці деревини в великих обсягах напевно є цілий «парк» бензопил з різними видами ланцюгів. Купувати нову пиляльний ланцюг для бензинової пилки кожен раз, коли стара затупітся, буде невигідно. І тут стане в нагоді спеціалізований заточний верстат.
 2. Якщо використовуються твердосплавні ланцюга на зразок Picco Duro, заточити їх напилком можливо, але це забере надто багато сил і часу, до того ж проблематично точно витримувати кути загострення. Тоді спеціальний інструмент здасться просто життєво необхідним.

Перераховані вище основні випадки є такими, коли без верстата для заточування ланцюгів бензопил не обійтися.

Види і принцип роботи заточувальних верстатів

Заточний верстат являє собою монтажну відрізну пилу. Ланцюг кріпиться між поворотними лещатами, розташованими на спеціальній опорі. У конструкцію пристрою також входить ріжучий диск, який підводиться і заточує зуби ланцюга. На верстаті встановлюється певний кут від площини диска, він залежить від кроку ланцюга. Товщина диска – 3,5 мм.

Кнопка запуску розташована на міцній основі, там же знаходяться шкала, за допомогою якої задається кут заточки, і обмежувач глибини. Основну роботу із заточування пили виконує рухома головка з диском, обладнаним руків’ям для управління. Для безпечної роботи головка захищена спеціальними елементами.

Заточка виконується наступним чином:

 • закріплюється ланцюг;
 • встановлюється кут заточування;
 • абразивний диск за рукоять подається зверху на ланцюг;
 • проводиться шліфування.

Кожен зуб ланцюга для бензопили обробляється окремо відповідно до заданих параметрів. Крім заточування, на такому верстаті можна поправити ланцюг. Для цього вибирається найменший зуб, а що залишилися підганяються за його зразком по всій довжині полотна. Цей захід допоможе запобігти розриви на слабких ділянках за рахунок вирівнювання навантаження на всьому ланцюгу.

Інструмент для проведення заточування пильних ланцюгів може бути автоматичним (електричним) і ручним. До допомоги перших вдаються у випадках, якщо обсяг робіт дуже великий або сильно зношена ланцюг і виправити її звичайним способом не представляється можливим. Такі пристрої часто використовуються в майстернях і сервісних центрах. Верстат потребує стаціонарного робочого простору, але гарантує високу точність обробки.

Основною перевагою автоматичних заточувальних верстатів є простота використання: майстру досить закріпити ланцюг і натиснути на кнопку. Недолік – малий термін служби ланцюга. Вже після декількох заточек автоматичним інструментом ланцюг затупляется. Ручне обладнання використовується для кріплення на направляючу шину. Головне завдання такого пристрою – встановити правильний напрямок руху напилка. Ручні верстати можуть бути мобільними або стаціонарними. Вся робота на такому обладнанні проводиться вручну.

Переваги ручних верстатів:

 • низька вартість (від 500 гривень);
 • максимальна точність роботи;
 • немає необхідності в підключенні до джерела електричного живлення.

Основний недолік ручного пристрою для заточування – їм необхідно вміти користуватися. Людина повинна пройти спеціальну підготовку, знати деякі тонкощі роботи (визначення оптимальної гостроти, продування стисненим повітрям ланок, необхідність опустити ланцюг в чисте масло і інше). Сама процедура дуже трудомістка і забирає багато часу.

На сьогоднішній день існують різні модифікації заточувальних верстатів. Наприклад, деякі моделі мають джерело зі стисненим повітрям. Інші забезпечені гідросистемою, яка затискає в автоматичному режимі лещата для заточки.

Вибір загострювального верстата

При виборі інструмента потрібно враховувати основні технічні характеристики заточувальних верстатів:

 1. Поворот шліфувальної головки і затиску з ланцюгом. Такий верстат буде підводити диск тільки під правильним кутом, збільшуючи швидкість роботи і знижуючи кількість переустановлень. Інструмент, в якому може повертатися тільки затискні пристрої, купувати не варто.
 2. Кількість оборотів. Від швидкості обертання залежить швидкість обробки. Оптимальне значення – 3000-7500 оборотів в хвилину. 3000 – мінімально допустиме значення. Такі точильні верстати підходять для використання в побуті або в невеликому господарстві. Якщо ж передбачається використовувати для заточування щодня, при великих обсягах роботи, варто вибирати більш потужний верстат.
 3. Діаметр заточного круга залежить від призначення інструменту. Пристрої для заточення з діаметром 400 мм найчастіше використовуються на підприємствах. Для заточки бензопил цілком підійде заточувальний коло 105 мм в діаметрі.
 4. Потужність двигуна. Заточний верстат відноситься до малопотужних інструментам. Потужність двигуна буде невеликий – зазвичай не перевищує 220 Вт. Однак при виборі верстата для постійного використання краще шукати інструмент з найбільшою потужністю в межах заданого діапазону: він буде більш стійкий до навантажень.
 5. Функціональність. При покупці варто перевіряти, чи присутні всі необхідні для роботи опції: захист від іскор, затиск для лещат, мокра шліфування, і так далі. Деякі моделі можуть вимагати додаткових пристосувань, про наявність яких варто подбати заздалегідь.

У підборі правильного верстата складного нічого немає. Головне – враховувати його технічні характеристики. Вони докладно описані в супровідній документації до пристрою.

Популярні моделі заточувальних верстатів

Всі моделі верстатів можна розділити на дві групи: аматорські та професійні.

Незалежно від виду купувати слід тільки продукцію відомих марок. Перш ніж вибрати верстат для заточування ланцюгів бензинових пив, слід ознайомитися з виробниками цього обладнання і пропонованими моделями. Професійні верстати випускають 2 великі компанії: Oregon і Stihl. Oregon вважається одним з кращих виробників заточувальних верстатів для ланцюгів різних видів бензопил.

Для інтенсивної роботи підійде Oregon 519 789, що дозволяє шліфувати великий обсяг матеріалу. Цей інструмент – вдосконалена модель іншого верстата цієї ж марки, Oregon 32653 A. Від свого попередника він відрізняється поперечним напрямком руху лещат і більш легкою роботою з ними. У комплекті з верстатом поставляються 3 абразивних диска різного діаметру для роботи з різними видами ланцюгів.

Компанія Stihl випускає верстат Stihl Hos, що дозволяє заточувати не тільки ланцюги для бензопил, але і різні ріжучі поверхні, наприклад, садові інструменти. Не рекомендується його використовувати для заточування ланцюгів з твердосплавного металу. Поворотний пристрій відсутній, а нахил виставляється відповідно до рекомендації виробника.

Серед бюджетних верстатів для заточення популярністю користується модель Champion C2000. Він відрізняється гарною якістю заточування, функціональністю при невисокій ціні. Велика кількість оборотів (4800 об / с) дозволяє швидко і якісно впоратися з роботою.