Як зробити ендову своїми руками: схема і фото

Оцінюючи зовнішній вигляд будь-якої будівлі, очі, як правило, в першу чергу зупиняються на даху. Саме вона надає будові характер і емоцію. Однак, декоративна функція конструкції все ж не є найголовнішою. Як не крути, а дах – це захист внутрішніх приміщень від зовнішніх впливів. І ідеальним буде рішення, коли архітектурне наповнення виконується не на шкоду функціональності. Звичайно ж, мають дуже ефектний вигляд дахові конструкції з безліччю примикань і стилістичних доповнень. Якщо в результаті такого форматування на прилеглих схилах утворюється внутрішній кут (ендова), то дах називається єндовою. Саме пристрій ендови ми пропонуємо обговорити прямо тут і зараз.

Що таке ендова?

Ми згодні з думкою багатьох наших читачів, що термін «ендова» для середньостатистичного громадянина звучить дивно.

Більш зрозумілим для російської людини є друга назва цього елемента покрівельної конструкції – разжелобок. З нього одразу ясно, що функціональне призначення ендови – відведення талих / дощових вод в водостічну систему даху, а також очищення покрівлі від різного сміття.

Актуально! Якщо говорити відверто, то професійні дахових справ майстра по можливості намагаються уникнути таких конструктивних деталей. Кожен зайвий перегин є причиною виникнення додаткових навантажень на пологих дахах, коли на них накопичується сніг і ожеледь. Ці місця несуть підвищені ризики в плані протікання. Тому вони потребують дуже якісної гідроізоляції, регулярному обслуговуванню – очищення від снігу та льоду.

Наочно демонструють, що таке ендова покрівлі фото, які є ілюстрацією цього огляду. Уважно вивчіть їх, так предмет обговорення буде більш зрозумілий. Зверніть увагу, що ендови облаштовуються не тільки в місцях скатних стиків даху, але і на вигинах біля мансардних / слухових вікон. Природно, чим більше розжолобків, тим дорожче обійдеться обслуговування такої покрівельної конструкції.

З чого виготовляється ендова покрівлі?

матеріали

 • Сталь оцинкована (можливо полімерне покриття).
 • Алюміній.
 • Мідь.
 • Заснований на поліестері бітумно-полімерний матеріал.

додаткові елементи

 • Металевий разжелобок кріпиться на скоби або інші метизні кріплення. Обов’язково використовується спеціальна ущільнювальна смуга, підкладка, пакувальна стрічка.
 • Ендовий килим – значно посилює гідроізоляцію покрівлі в місцях вигинів. Він являє собою бітумно-полімерний матеріал. Поставляється споживачам в рулонах. Володіє солідним міцності ресурсом, стійкий до температурних перепадів. Зверху посипається дрібнозернистої обсипанням.

При монтажі ендови необхідно дуже скрупульозно ставиться до вибору місць кріплення. Монтаж виконується за допомогою покрівельних саморізів. Рекомендовані підкладки – захист від протікання в місцях кріплення об’єкта.

Важливо! Неправильно спроектована пристрій ендови, може стати причиною серйозних неприємностей. Маються на увазі потоки води всередину приміщень з даху, що протікає, а то і зовсім обвалення дахової конструкції. Причиною послужить накопичується і не відвідний з покрівлі волога. До того ж, не можна ігнорувати ще на один важливий нюанс – стійкість до вітрових навантажень ендови.

Класифікація розжолобків

Всього існує і на практиці реалізується 3 види розжолобків:

 • відкрита;
 • закрита;
 • зчленована або переплетена.

Їх ключова відмінність – спосіб з’єднання покрівельних скатів:

 • Відкрита ендова не потребує монтажу додаткового гідроізоляційного шару, оскільки конструктивно призначена для збору опадів і їх відведення з даху. При її устрій влаштовується стандартна для будь-якої похилого даху гідроізоляція.
 • Закрита ендова передбачає з’єднання покрівельних панелей встик.
 • Зчленована ендова характеризується переплетеної конструкцією.

Увага! Монтаж ендови якого типу буде актуальним в конкретному випадку залежить від форми дахової конструкції, кутів нахилу її скатів, а також параметрів обраного покрівельного покриття.

Плюси і мінуси ендови різних типів

Тип ендови Швидкість / простота монтажу Швидкість відводу води декоративність
відкрита висока висока низька
Закрита середня середня висока
Плетені низька середня висока

Що найчастіше вибирають непрофесійні майстра?

Оскільки ми постійно контактуємо з читацькою аудиторією, то відмінно знаємо останні будівельні тенденції, реалізовані на практиці. Що стосується ендови, то дуже часто її виготовляють з металевих листів, а простіше кажучи, оцинковки. Складається цей покрівельний елемент з двох частин – верхньої і нижньої планок.

Єндова нижня

Основна захисна навантаження лягає на нижню планку, яку ще називають фальшендова. Її краї мають спеціальну форму згину, завдяки якій, не допускається перелив води в підпокрівельний простір, при цьому її кінці розміщуються над карнизом.

Єндова верхня

Верхня планка ендови над нижньою повинна виступати на 15-20 см. Вона грає декоративну роль, закриваючи нутрощі місця з’єднання. Вимоги до її міцності параметрами не такі високі. Дуже часто її виконують з того ж матеріалу, що і всі дахове полотно, а монтується ця деталь, коли фінальне покриття вже повністю укладено.

Увага! При дощах за добу через ендову пропускаються тонни води. Для запобігання провисання разжелобка, під неї виконують суцільну обрешітку з обрізаних дощок, які, природно, попередньо обробляються антисептичним складом. Якщо того вимагає покрівельний пиріг, виконується укладання гідроізоляційного шару.

особливості монтажу

решетування

Цей момент ми вже описали трохи вище. Решетування набивається суцільно з обрізних дощок, заздалегідь захищених від біологічної корозії.

гідроізоляція

За усталеній думці, найоптимальнішим матеріалом є ендовий килим. Він створюється за формулою: неткане поліефірне полотно + високоякісний бітум / модифікатори (просочення) + обсипання: зверху – базальтова, а знизу – піщана.

Цей гідроізоляційний матеріал міцний і надійний, є 100% гарантією ефективного захисту від вологи. Монтуватися він може двома способами:

 • приклеюватися спеціальними наклейками;
 • прибивається цвяхами з кроком 20 см.

Однозначними перевагами ендового килима, виходячи з практичного досвіду, є:

 • максимальний захист для внутрішніх перегинів – найбільш вразливих ділянок покрівлі;
 • знижуються навантаження від дощу і снігу;
 • покрівля виглядає презентабельною і логічно закінченою.

установка планок

 • Єндова внутрішня (нижня, фальшендова) встановлюється на гідроізоляційний шар. Кріпиться вона саморізами до решетування, крок – 30 см.
 • Якщо ендова складається з декількох частин, їх укладання виконується таким чином, щоб верхня на 15-20 см перекривала нижню.
 • Стики, щоб зробити гідроізоляції ще більш надійної, обробляються герметиком.
 • Зовнішня ендова виготовляється з основного покрівельного матеріалу.
 • Монтаж покрівельного покриття виконується таким чином, щоб матеріал не досягав осі внутрішнього кута на 10 см.
 • Монтаж верхньої ендови виконується за аналогією з нижньої – з перетином на 10-12 см.

ендового покрівля

В принципі, будь-який дах може бути названа єндовою, якщо її конструкція передбачає наявність з’єднання скатів. Під цю характеристику підпадають такі поширені дахові конфігурації:

 • вальмовая;
 • хрестоподібна;
 • двосхила, пр.

Також це актуально, якщо до будівлі є які-небудь примикання, наприклад, веранда або тераса. Якщо розглядати вид зверху єндовою покрівлі, то вона буде відноситься до однієї з трьох існуючих категорій:

 • Т-образні;
 • Г-образні;
 • хрестоподібні.

Ця інформація є ключовою при розробці плану майбутньої даху. Якраз в роботу береться її креслення виду зверху. Він розбивається на прямокутники і квадрати. Також вказуються другорядні прогони, викреслюються лінії з’єднання кутів головною даху з кутами примикань. Ці місця і будуть орієнтирами для формування енд. На кресленні обов’язково зазначаються висотні параметри, а також габарити будівлі.

Актуально! Проектування і облаштування розжолобків виконується аналогічно технології пристрою рядовий кроквяної системи. Однак, особлива увага приділяється правильності їх проекції, а також способом кріплення між собою скатів.

Щоб в процесі експлуатації покрівлі не виникало проблем через дефекти разжелобка, не допускаються при монтажі ендови будь-які надриви чи інші дефекти механічного походження верхньої планки, а на осі контробрешетування влаштовуються вентиляційні отвори.

Отже, шановні читачі, ми відповіли на питання – ендова що це таке (фото і тематичне відео додаються). Як бачите, у неї незрозуміле складне для сприйняття назва, а суть і конструкція більш ніж прості. Сподіваємося ми зуміли висвітлити всі ключові фактори цього об’єкта. Залишилися питання – чекаємо ваших звернень.